Menu
Oczy wiary
  • Strona główna
  • Podcast
    • Christus vivit
    • Gaudete et exsultate
  • Blog
  • Mogilski Krzyż
  • Muzyka
Oczy wiary

Czy jesteśmy dość skupieni?

Opublikowane 3 sierpnia 201826 listopada 2018 by Katarzyna Kajzar

Czytałam niedawno instrukcję dotyczącą pożądanego zachowania podczas liturgii i uderzyły mnie dwie rzeczy. Zobacz jakie.

Pierwsza to to, że w tejinstrukcji jest mowa o „skupieniu” i o modlitwie wymagającej „skupienia”. Czym ono jest, skoro wiemy, że większości z nas w ciszy myśli przychodzą naprawdę szybko. I to różne. Te o obiedzie, o pracy, o szarej codzienności. Czy one są dość święte, by być z nami w kościele?

Druga to to, że owo skupienie uwagi na Bogu zakłada zerwanie sposobów wyrażania naszej więzi z ludźmi – powitania, uśmiechu, skinienia głową, dotyku, w tym trzymania za rękę. Coś, co zupełnie nie razi w żadnych innych okolicznościach, zwykle jest pięknym wyrazem miłości między ludźmi, tutaj nagle trafia na listę zachowań niepożądanych. Dlaczego?

Byliśmy z Dominikiem na ślubie w ubiegły weekend. Myślałam przed Mszą, że cudownie będzie usłyszeć raz jeszcze słowa przysięgi małżeńskiej i przypomnieć sobie naszą przysięgę sprzed siedmiu lat, powiedzieć mu w myślach raz jeszcze, że ślubuję. Jak przyszło co do czego, stałam tam wzruszona i uśmiechałam się, totalnie wpatrzona w Młodych. Dominik wziął mnie za rękę. Nie rozmawialiśmy o tym, a powiedzieliśmy sobie wszystko.

Ja liturgiki nie studiowałam, ale jeśli liturgia Kościoła nie ma na wrażać relacji, to będzie teatrem. Dom Boży stanie się sceną, kapłan mistrzem wątpliwej ceremonii, wierni niedouczonymi statystami, których mistrzowie ceremonii jakoś muszą znieść. Z jednej strony nie istnieje relacja na sucho, bez gestów. Bardzo, bardzo trudno byłoby taką zbudować. Z drugiej, nie można mieć relacji z Bogiem, nie mając jej z ludźmi: miłość rozlewa się dookoła, taka jest jej natura. Liturgia jest zbiorem gestów i symboli. To ona pozwala nam wyrażać się przed Panem. To dlatego jest ważne, żeby była godna, piękna i sprawowana w zgodzie i jedności z całym Kościołem. By tak mogło być, liturgię trzeba tłumaczyć wciąż na nowo i bez przerwy. Ale tłumaczyć tak, by ludzi nie zrażać, nie strofować. Nie na tym polega budowanie relacji i wspólnoty, by szczekać wkoło siebie. Człowiek, którzy szczerze i prawdziwie szuka Pana i weźmie sobie do serca taką instrukcję nietykania-niedychania-skupiania-koncentrowania-odgrywania-i-musztrowania, będzie wciąż czuł się nie dość dobrze skupiony.

Tymczasem Bóg czeka i chce budować z nami więź i relację, chce spotkać nas na takim poziomie bliskości, którego nie da się opisać słowami, na który potrzeba zamknąć oczy i puścić się w tańcu tak, jak On prowadzi. Jak to zrobić? Najpierw trzeba przyjść i być, i chcieć. A chcąc, musimy prosić i zgodzić się na to, że melodia tańca będzie inna niż się spodziewamy i kroków będzie trzeba uczyć się na parkiecie, żyjąc. Tu nie ma ćwiczeń, nie da się uniknąć pomyłek i deptania po palcach, nie da się i wcale nie trzeba. Nie ma idealnych żyć, są tylko ludzie mniej spięci, przez co łatwiej tańczą.

Bóg czeka zawsze, nawet tam, gdzie nas wiernych znoszą tylko. „Garść mąki, kropla wody, słowa kapłana świętego lub nie, i jest Jezus Chrystus.”

Inspiracje: 

Artykuł z kodeksem zachowań: https://pl.aleteia.org/2018/08/02/parafia-w-dobrzechowie-opublikowala-kodeks-zachowan-podczas-mszy/

I fragment homilii Krajewskiego, która jest tak pięknie poruszająca:

 

Inne ciekawe posty:

  • Posadzka i dym kadzidłaPosadzka i dym kadzidła
  • Cicho się nie daCicho się nie da
  • Miłosierny i nawrócenieMiłosierny i nawrócenie
  • Jak odbudować Kościół?Jak odbudować Kościół?
  • Słabnące zaufanieSłabnące zaufanie
  • Nie ma rzeczy, której nie mogę zrobićNie ma rzeczy, której nie mogę zrobić

Kliknij i udostępnij. Warto.

  • Udostępnij
  • Tweet

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podcast Oczy wiary

Oczy wiary
Oczy wiary
Czytamy dokumenty papieża, bo są mądre, entuzjastyczne i warte poznania. Nie wgłębiamy się w teologię, szukamy wskazówek i porad dobrych do zastosowania w naszym zwykłym, codziennym życiu, bo chrześcijaństwo jest codzienne. Strona: https://posluchajpapieza.pl

Podcast Subscription Menu

  • Visit Website
  • RSS Feed
2.13 Tak nieskończona, że bezcenna – Christus vivit -118-123
by Katarzyna Kajzar

Przyjaciel, który posunął się do ostateczności po to, żeby Tobie dać to, co najlepsze. Posunął się dalej niż to, co jesteśmy w stanie zrozumieć.

Gdy myślę o zbawieniu, o tym, jak ono się dokonało, myślę często, że droga krzyżowa pokazuje nam przede wszystkim naszą kondycję. Bóg patrzy na nas i widzi, jak jesteśmy poharatni, pocięci, ubiczowani, niepodobni do ludzi. Czy nie o tym właśnie jest prawda, że Jezus wziął na siebie nasze grzechy?

Strona odcinka: https://oczywiary.pl/2020/12/13/2-13-tak-nieskonczona-ze-bezcenna-christus-vivit-118-123/

2.13 Tak nieskończona, że bezcenna – Christus vivit -118-123
2.13 Tak nieskończona, że bezcenna – Christus vivit -118-123
13 grudnia 2020
Katarzyna Kajzar
2.12 Kochać tak, by przytulał sam Bóg – Christus vivit 111-117
28 listopada 2020
Katarzyna Kajzar
2.11 W cztery oczy w papieżem – Christus vivit 103-110
14 listopada 2020
Katarzyna Kajzar
2.10 Dość! – Christus vivit 95-102
3 listopada 2020
Katarzyna Kajzar
2.9 Wyrwani z korzeniami – Christus vivit 86-94
17 października 2020
Katarzyna Kajzar
2.8 Szukaj dobra, idź za nim – Christus vivit 81-85
3 października 2020
Katarzyna Kajzar
2.7 Płacz i rodzenie – Christus vivit 71-80
19 września 2020
Katarzyna Kajzar
2.6 Budowanie relacji – Christus vivit 64-70
4 września 2020
Katarzyna Kajzar
2.5 Obietnica – Christus vivit 43-63
21 sierpnia 2020
Katarzyna Kajzar
2.4 Uważność i zaczynanie od nowa – Christus vivit 34-42
8 sierpnia 2020
Katarzyna Kajzar
Search Results placeholder

Na facebooku

Na facebooku

Najczęściej czytane

  • [muzyka] Litania pokory
    [muzyka] Litania pokory
  • [myzyka] Błogosławcie Pana
    [myzyka] Błogosławcie Pana
  • Słowa Boga do mnie
    Słowa Boga do mnie
  • Pan Jezus zostaje sam
    Pan Jezus zostaje sam

Szukaj

©2021 Oczy wiary | Powered by WordPress & Superb Themes
Facebook