Menu
Oczy wiary
  • Strona główna
  • Podcast
    • Christus vivit
    • Gaudete et exsultate
  • Blog
  • Mogilski Krzyż
  • Muzyka
Oczy wiary

Patrzeć w siebie i w siebie nawzajem

Opublikowane 7 stycznia 201910 marca 2019 by Katarzyna Kajzar

Dialog małżeński to jeden z fundamentów formacji w Domowym Kościele. Małżonkowie nie tylko spotykają się ze sobą i swoimi problemami, ale przede wszystkim uczą się nie zapominać, że to oni tworzą rodzinę i są odpowiedzialni za jej funkcjonowanie.  Podjęła się napisać o tym Katarzyna Kajzar, która wraz z mężem Dominikiem jest w 3 Kręgu Kościoła Domowego w naszej parafii.

Dialog małżeński to coś innego niż po prostu rozmowa.  Choć jesteśmy parą, która zawsze dużo rozmawiała, to jednak w zobowiązaniu do comiesięcznego dialogu, które towarzyszy udziałowi w Domowym Kościele odkryliśmy przykurzony już trochę skarb, jakim jest patrzenie w siebie i w siebie nawzajem.

“W siebie” to nie to samo co “na siebie”. Kiedy zakochani patrzą sobie w oczy, próbują rozszyfrować tę drugą osobę: kim jest, jakie ma zamiary, czy można  wiązać z nim / z nią swoją przyszłość, zaufać? Zadajemy sobie nawzajem różne pytania, opowiadamy historie z naszej przeszłości i teraźniejszości, staramy się złożyć z tego, co słyszymy i widzimy wizję drugiego człowieka i przyszłości, jaka nas z nim czeka.

Z czasem to pragnienie poznania drugiej osoby kurzy się w pyle dnia. Bo przecież tyle się dzieje: sprzątanie, wynoszenie śmieci, odwiedziny u rodziny, spotkania z przyjaciółmi, logistyka odwożenia, przywożenia, odprowadzania, opiekowania się dziećmi, nie mówiąc o wizytach u lekarzy, dentystów, często dodatkowych terapiach. Gdzie tu jeszcze miejsce na opowiedzenie tego, co wydarzyło się w pracy, w tramwaju po drodze, jaką ciekawostkę usłyszeliśmy czy przeczytaliśmy?

Omówienie z sobą wszystkiego, co dzieje się w życiu jest niemożliwe. W każdym razie my nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Chociaż zawsze mówiliśmy sobie wzajemnie o tym, co dla nas w danym momencie najważniejsze, to jednak uciekało gdzieś patrzenie, milczenie i wsłuchanie się w siebie.

Lubimy nasze spotkanie zaczynać od wizyty w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Jest tam wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu.  Kilka minut przed Nim to czas na oddanie Bogu naszego spotkania.

Randki zwykle nie mają swojej struktury, wydaje nam się jednak, że małżeński dialog powinien mieć plan. Pewnie nigdy nie będziemy się go sztywno trzymać – jeszcze się nam to nie zdarzyło – ale dobrze, jeśli jest. Sprowadza rozmowę do spraw bardzo ważnych, a niekrzykliwych. Tych, które lubią siedzieć cicho, całymi latami niewypowiedziane. Oto kilka przykładowych pytań dotyczących relacji:

  • Jak się czuję?
  • Za co chcę podziękować małżonkowi – konkretna rzecz, która wydarzyła się od ostatniego naszego spotkania.
  • Za co chcę przeprosić – konkretna rzecz, która wydarzyła się od ostatniego naszego spotkania.
  • Jaka jest teraz moja wiara, moja relacja z Bogiem?
  • Co dzieje się w naszym małżeństwie? Jaka jest nasza relacja?
  • Jaka jest relacja z naszymi dziećmi?
  • Jaka jest nasza relacja z rodziną? Czy budujemy więź, jakie są nasze potrzeby, ich potrzeby?

Warto też nie unikać pytań trudniejszych, dotyczących tego, co boli:

  • Czego nie dostałem/dostałam w ostatnim czasie?
  • Gdzie się zawiodłem / zawiodłam?
  • Kiedy poczułam się dotknięta / poczułem się dotknięty tym, co zrobiłaś / zrobiłeś?

Jest taka mądra zasada: na każdą złą rzecz, którą komuś mówisz, powiedz trzy dobre. Dialog małżeński to nie tylko czas spotkania, ale też naprawiania i przebudowywania tego, co nie jest w naszej relacji super i co chcielibyśmy zmienić: poprawić albo wyeliminować. Są takie rzeczy u każdego. Jako przykład podaje się tutaj zwykle skarpetki, które nie lądują w koszu na pranie, a gdzieś obok, albo buty, które po przyjściu do domu leżą gdzieś zamiast trafić do szafki, ale myślę, że czas na mówienie o swoich zranieniach, może dotyczyć czegoś znacznie bardziej osobistego. Np. “zaczęłam Ci opowiadać o czymś, co jest dla mnie trudne, a ty żartowałeś i nie słuchałeś. Chciałam się z tobą podzielić i otrzymać wsparcie i akceptację, ale zostałam z tym sama.” Albo “Potrzebowałem odpocząć, a Ty mi nie pozwoliłaś. Źle się czułem, łapało mnie przeziębienie i nie wzięłaś tego pod uwagę.”

To wielka sztuka rozmawiać o trudnych momentach naszego razem. Dlatego zaczynamy nasze spotkanie od modlitwy, żeby zaprosić do tego Ducha Świętego z Jego łagodnością, aby podpowiadał odpowiednie słowa i wlewał w nas Jego bezwarunkową, nieskończoną miłość. Każdy podczas dialogu musi zostać wysłuchany i każdy musi cały czas mieć pewność, że jest kochany, chciany, wybrany.

Dobrze jest dialog połączyć z regułą życia. To kolejne zobowiązanie Domowego Kościoła. Członkowie nieustannie pracują nad sobą i nad swoją relacją. Reguła często wypływa z samej treści dialogu: jeśli widzimy, że coś w naszym życiu było dobre, możemy podjąć się zobowiązania, że będziemy to robić. Podobnie warto wyeliminować to, co mniej fajne. Reguła życia ma być niewielką, konkretną rzeczą, jaką podejmujemy wspólnie albo indywidualnie za wiedzą współmałżonka. My pracowaliśmy ostatnio nad zwyczajami dotyczącymi utrzymywania porządku w domu, teraz chcemy lepiej wykorzystywać nasze wieczory i popołudnia, więc postanowiliśmy, że nie pozwolimy im biec własnym torem, tylko zawsze powiemy sobie nawzajem, co planujemy. Daje to czas na wprowadzenia korekt.

Bardzo nam wszystkim życzę, żebyśmy mieli w sobie chęć i odwagę do robienia rzeczy dobrych i do budowania relacji całe życie. Święta to dobry czas na spotkania.


Inne ciekawe posty:

  • Na rekolekcje na randkęNa rekolekcje na randkę
  • Rekolekcje zmieniły moje życieRekolekcje zmieniły moje życie
  • Moc w kręgu!Moc w kręgu!
  • Pan Jezus zostaje samPan Jezus zostaje sam
  • Jestem JezusJestem Jezus
  • Cicho się nie daCicho się nie da

Kliknij i udostępnij. Warto.

  • Udostępnij
  • Tweet

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podcast Oczy wiary

Oczy wiary
Oczy wiary
Czytamy dokumenty papieża, bo są mądre, entuzjastyczne i warte poznania. Nie wgłębiamy się w teologię, szukamy wskazówek i porad dobrych do zastosowania w naszym zwykłym, codziennym życiu, bo chrześcijaństwo jest codzienne. Strona: https://posluchajpapieza.pl

Podcast Subscription Menu

  • Visit Website
  • RSS Feed
2.16 Nie patrz z balkonu! – Christus vivit 134-143
by Katarzyna Kajzar

Charakterystyczne dla młodości są marzenia, dzięki którym wybijamy się do lepszego życia, tworzymy tutaj coś dobrego, wartościowego, pięknego. Z drugiej natomiast strony czas młodości i młodość ufających Panu daje siłę i wytrwałość do tego, by cierpliwie i rezygnując z pośpiechu, z nadzieję i determinacją ten lepszy kawałek świata i swoje lepsze życie budować.

Posłuchaj Papieża!

Strona odcinka: https://oczywiary.pl/2021/03/13/podcast-2-16-nie-patrz-z-balkonu-christus-vivit-134-143/

2.16 Nie patrz z balkonu! – Christus vivit 134-143
2.16 Nie patrz z balkonu! – Christus vivit 134-143
13 marca 2021
Katarzyna Kajzar
2.15 Miłość, intensywność i namiętność – Christus vivit 130-133
19 lutego 2021
Katarzyna Kajzar
2.14 Moralność nie może być pierwsza – Christus vivit 124-129
2 lutego 2021
Katarzyna Kajzar
2.13 Tak nieskończona, że bezcenna – Christus vivit 118-123
13 grudnia 2020
Katarzyna Kajzar
2.12 Kochać tak, by przytulał sam Bóg – Christus vivit 111-117
28 listopada 2020
Katarzyna Kajzar
2.11 W cztery oczy w papieżem – Christus vivit 103-110
14 listopada 2020
Katarzyna Kajzar
2.10 Dość! – Christus vivit 95-102
3 listopada 2020
Katarzyna Kajzar
2.9 Wyrwani z korzeniami – Christus vivit 86-94
17 października 2020
Katarzyna Kajzar
2.8 Szukaj dobra, idź za nim – Christus vivit 81-85
3 października 2020
Katarzyna Kajzar
2.7 Płacz i rodzenie – Christus vivit 71-80
19 września 2020
Katarzyna Kajzar
Search Results placeholder

Na facebooku

Na facebooku

Najczęściej czytane

  • [muzyka] Litania pokory
    [muzyka] Litania pokory
  • [myzyka] Błogosławcie Pana
    [myzyka] Błogosławcie Pana
  • [muzyka] Pieśń o zmartwychwstaniu umarłych
    [muzyka] Pieśń o zmartwychwstaniu umarłych

Szukaj

©2021 Oczy wiary | Powered by WordPress & Superb Themes
Facebook